Czcionka

Obchodzimy ważną uroczystość w roku 2021 związaną z wystąpieniami ludności śląskiej przeciwko niemieckiej władzy. Walki o przynależność Śląska do Polski w ramach III powstania śląskiego roku 1921. Z tej okazji w naszej szkole został ogłoszony przez Panią Joannę Ziętal konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną poświęconą „Życiu i działalność politycznej Wojciecha Korfantego” i  plakat związany z tematyką „III powstania śląskiego”. Zapoznajcie się z krótkim zarysem  historycznym  III powstania śląskiego.

Wybuch powstania, poprzedzony był odpowiednimi przygotowaniami. Nastąpił w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Na czele III  powstania, jako dyktator stanął Wojciech Korfanty. W działaniach zbrojnych wzięła udział polska organizacja bojowa, która została  przekształcona w wojska powstańcze, których  liczba wynosiła  ok. 50 tys. żołnierzy.  Powstańcy podzieleni byli na 3 grupy:
- grupa Północ - dowódca Neugebauer (pseudonim Nowak),
szef sztabu Wyglenda (Traugutt)
- grupa Wschód - dowódca Grzesik (Hanke),
szef sztabu Grażyński (Borelowski)
- grupa Południe - dowódca Sikorski (Cietrzew)
21 maja głównym celem było uderzenie dwóch zgrupowań niemieckich w rejonie Góry św. Anny. Prawe zgrupowanie nacierało wzdłuż Odry i obchodziło Górę św. Anny od południa, lewe najpierw wzdłuż szosy Gogolin - Strzelce, a potem obchodziło Górę św. Anny od północy. Postępom nieprzyjaciela przeciwstawiała się grupa Wschód oraz lewe skrzydło grupy Północ. Jednak mimo to Niemcy mieli znaczą przewagę. Zdobyli Górę św. Anny, lecz nie udało im się przerwać powstańczej linii obrony.
W czasie gdy wojska powstańcze toczyły ciężkie boje obronne, rząd polski naciskany przez aliantów, nie zamierzał odwołać walk. W pierwszej dekadzie czerwca toczyły się nadal rozmowy o utworzenie strefy neutralnej między oddziałami obu stron, a następnie o stopniowe wycofywanie się oddziałów polskich i niemieckich z Górnego Śląska.
11 czerwca plan ten zaakceptowała ostatecznie strona polska, a 25 czerwca rozejm podpisała strona niemiecka. Ostatnie powstańcze i niemieckie oddziały opuściły teren plebiscytowego obszaru w dniu 5 lipca. W ten sposób III powstanie śląskie zostało zakończone.
Pamiętajmy o bohaterskiej walce Górnoślązaków poświęcających życie w celu przyłączenia ziem śląskich do Polski. Należy również pamiętać o dwóch wcześniejszych powstaniach.  W galerii została umieszczona prezentacja dotycząca „Powstań Śląskich”.

Poniżej przedstawione zostały wyniki szkolnego konkursu z okazji  III powstania śląskiego

I miejsce  -  Alicja Szołtysik   (klasa 8a)

II miejsce  - Nina Grzemba     (klasa 6b)

III miejsce - Wojciech Piwek  (klasa 8a) 

Wyróżnienie - Rafał Wycisk   (klasa 6a)

DLA ZWYCIĘZCÓW PRZEWIDUJE SIĘ NAGRODĘ KSIĄŻKOWĄ I DYPLOM (zostaną one wręczone po powrocie do szkoły)

KAŻDY Z UCZESTNIKÓW KONKURSU OTRZYMA PAMIĄTKOWY DYPLOM

Gratuluję  zwycięzcom

p. Joanna Ziętal