Danuta Siedzikówna – pseudonim „Inka”. Jako sanitariuszka służyła w oddziałach partyzanckich. Walczyła przeciwko władzom komunistycznym. Została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchania była bita i poniżana, nie podała żadnego adresu konspiracyjnego. Ponadto nie podała żadnych informacji oddziału, w którym służyła, jako sanitariuszka. W wieku niespełna 18 lat została skazana na śmierć. Wyrok został wykonany. Do innych znanych osób przedstawiających sylwetki „Żołnierzy Wyklętych” zaliczamy:
- August Emil Fieldorf „Nil”
- Józef Kuraś „Ogień”
- Hieronim Dekutowski „Zapora”
- Franciszek Jaskulski „Zagończyk”
- Edward Taraszkiewicz „Żelazny”
- Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”
- Stanisław Sojczyński „Warszyc”
Inicjatorem obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był śp. Prezydent Lech Kaczyński, a Janusz Kurtyka (prezes IPN w latach 2005-2010) uważał, że należy przywracać pamięć o żołnierzach z podziemia antykomunistycznego.
Ostatecznie Sejm w 2011 roku ustanowił Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypada na 1 marca każdego roku.
Z tej okazji nauczyciel historii Pani Joanna Ziętal przeprowadziła w każdej klasie wykład on-line nt. ”Żołnierzy Niezłomnych”. Przedstawiła prezentację multimedialną ukazującą ich bohaterską postawę w walce o wolną i niepodległa Ojczyznę i jej uwolnienia z spod jarzma komunistycznego.
Dodatkowo uczennice z koła historycznego przygotowały plakat przedstawiający Witolda Pileckiego i Inkę.
Pamiętajmy o bohaterskich czynach „Żołnierzy Wyklętych”, którym los powojennej Polski nie był obojętny i oddali swoje życie za wolną i niepodległą Polskę. Są oni wzorem prawdziwego patriotyzmu i poświęceń dla dobra Ojczyzny.