Patron - SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14 IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO WE  WŁOCŁAWKU W XVIII wieku nasza Ojczyzna zaczęła się chylić ku upadkowi. Doprowadziło to do trzech rozbiorów Polski. Po trzecim rozbiorze Rzeczpospolita przestałą istnieć na 123 lata. Usunięto ją z mapy Europy, ale ona pozostała w sercach każdego Polaka. Nasi przodkowie swoją niezłomną postawą przypominali o nieistniejącej Ojczyźnie. Walczyli za nią w powstaniach narodowych.

W polskich domach mówiono po polsku, potajemnie uczono historii naszego kraju, pielęgnowano tradycje, zwyczaje i obyczaje polskie. Nadzieja Polaków na odzyskanie niepodległości pojawiła się w momencie zakończenia I wojny światowej. Był to czas, kiedy 11 listopada, Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po rozwiązaniu Rady Regencyjnej Józef Piłsudski zostaje Naczelnikiem Państwa.
Był to moment powstania II Rzeczpospolitej Polskiej, a tym samym spełniły się marzenia Polaków związane z niepodległą Ojczyzną.
Dzień 11 listopada po raz pierwszy został ustanowiony świętem państwowym w 1937 roku. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i pamiętajmy o bohaterstwie i poświęceniu naszych przodków.
Z okazji Święta Niepodległości zorganizowano w naszej szkole konkurs. Dla  klas 1-3  i 4-8.

Poniżej przedstawiamy wyniki przeprowadzonego konkursu.

Wyniki konkursu w kategorii klas 1-3

I miejsce- Natasza Niedzielska (klasa 1a)

II miejsce- Maja Popczyk (klasa 1a)

III miejsce- Zofia Koźmińska (klasa 3b)