Uczniowie klas 4 – 8 mieli możliwość wzięcia udziału w żywej lekcji historii, poświęconej tematyce starożytnej Persji i Grecji.

Zajęcia przeprowadzone zostały przez przedstawicieli Bractwa Historycznego „KERIN”. Goście przybyli z terenów Pomorza. Przygotowali lekcję wzbogaconą o ciekawostki historyczne zaczerpnięte z czasów świetności Aten, Sparty i Macedonii. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć wierne repliki uzbrojenia greckiego hoplity i perskiego wojownika. Pokazy wzbogacone zostały o elementy historii starożytnej Persji  i Grecji. W czasie trwania spotkania  prowadzący lekcję wybierał wśród chętnych uczniów osoby, które wcielały się w role starożytnych postaci. Można było zobaczyć Kserksesa  wraz z żoną i  poznać ich życie codzienne. Dużą ciekawość wzbudził wygląd wojownika spartańskiego, jego wyszkolenie i waleczność. Dzieci aktywnie uczestniczyły w prowadzonej lekcji i przeżywały każdą chwilę przedstawianych wydarzeń.