Sleeveface – co to jest? Sleeveface to fotografia, na której część ciała, najczęściej twarz, zasłonięta jest książką. Daje to niesamowity, często zabawny efekt. Pojęcie to zostało przybliżone uczestnikom kółka czytelniczego w naszej szkole.

W ostatnich czasach jest to bardzo popularna forma promowania czytelnictwa na świecie. Uczniowie zapoznali się z przykładowymi zdjęciami, na których znajdowała się osoba zlana z tłem książki. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Nauczyciel zaprezentował również dzieciom własny pomysł na sleeveface, na którym sam wystąpił (do książki Janusza L. Wiśniewskiego „Samotność w sieci”). Uczestnicy mieli za zadanie stworzyć podobne dzieło z dwiema wybranymi książkami z naszej biblioteki.
Pierwsza grupa wykonała sleeveface do okładki książki Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, na której znajdował się fragment kopii obrazu Eugene’a Delacroix „Arabowie czyhający na lwa” Marcina Chmielewskiego.
Druga grupa wykonała sleeveface do okładki książki Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”, na której znajdował się fragment kopii obrazu Władysława Podkowińskiego „W ogrodzie”. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w zadaniu, a efekty pracy można obejrzeć na zdjęciach.