Czcionka
 
MÓJ DOM – POLSKA

Drodzy Rodzice!

W drugim tygodniu listopada rozmawialiśmy o naszym kraju – Polsce. Dzieci poznały legendę o powstaniu państwa polskiego, poznały symbole narodowe: godło, flagę i hymn. Znają kontury państwa, charakterystyczne regiony (potrafią odszukać je na mapie). Wiedzą, gdzie leży stolica Polski oraz ich miasto rodzinne. Potrafią zaśpiewać hymn narodowy z przyjęciem odpowiedniej postawy. Poznały nazwy dawnych stolic Polski, pamiętają, jak nazywa się obecna stolica kraju. Znają kilka nazwisk sławnych Polaków, wiedzą, czym się zajmowali lub zajmują (Chopin, Matejko, Lewandowski, Kopernik, Piłsudski).

W dalszym ciągu uczymy się wysłuchiwać, jakie głoski znajdują się w nagłosie i wygłosie. Bawimy się literami, odczytujemy sylaby i wyrazy.

Rozwijamy sprawność ręki podczas rysowania, wycinania, klejenia. Zwracamy uwagę na estetyczne wykonywanie prac. Potrafimy kolorować zgodnie z podanym kodem.

Nadal ćwiczymy przeliczanie elementów zbioru – doliczamy, dokładamy, porównujemy liczebność. Ustalamy stałość elementów z zbiorze, uczymy się współpracy.

 

MOJE HOBBY 

Drodzy Rodzice!

W minionym tygodniu poznaliśmy nową wartość – WYOBRAŹNIĘ – oraz rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach. Wiemy, że każdy ma prawo do swojego hobby, a wyobraźnia to skarb, bo dzięki niej możemy przenieść się w czasie i przestrzeni. Aktywizowaliśmy ją poprzez różne formy: wykonywaliśmy prace plastyczne za pomocą technik takich jak malowanie bańkami mydlanymi oraz mokre na mokrym – wiemy już, w jaki sposób powstają inne barwy. Rozwijaliśmy także wyobraźnię muzyczną: aktywnie słuchaliśmy muzyki, wspólnie śpiewaliśmy, a także wystukiwaliśmy rytm nowo poznanej piosenki Nam jesień niestraszna.

W dalszym ciągu ćwiczymy słuch fonematyczny: wysłuchujemy, jakie głoski znajdują się w nagłosie i wygłosie. Braliśmy udział w zabawach literami, odczytywaliśmy sylaby i wyrazy. Poznaliśmy literę d, D. Uczymy się wysłuchiwać, jaka głoska znajduje się na początku i na końcu wyrazów. Odczytujemy sylaby i wyrazy.

Nadal badamy powietrze – wiemy, że wiatr o różnej sile jest potrzebny do rozmaitych celów. 

 
 
PUZZLE
 
W czasie wolnym od zajęć najbardziej lubimy układać puzzle ! Nawet wtedy uczymy się poprzez zabawę.
 
 
 
 

ULUBIONE ZAJĘCIA

Drodzy Rodzice!

W ostatnim  tygodniu mówiliśmy o naszych ulubionych zajęciach. Uczyliśmy się głośno wypowiadać przed publicznością, pokonywaliśmy tremę, strach i niepewność, walczyliśmy z negatywnymi emocjami. Jednocześnie uczyliśmy się z uwagą słuchać kolegów.

Poznaliśmy kolejną literę u, U, uczyliśmy się wysłuchiwać samogłoski na początku wyrazów, w środku i na końcu. Ćwiczyliśmy słuch fonematyczny – wyodrębnialiśmy głoski w nagłosie, a następnie układaliśmy z nich wyrazy.

Bawiliśmy się w przeliczanie, porównywanie liczebności zbiorów. Poznaliśmy znak =, umiemy tworzyć i odczytywać działania, w których występuje. 

Rozwijaliśmy wrażliwość muzyczną: rozpoznawaliśmy przedmioty codziennego użytku po wydawanych przez nie dźwiękach; tworzyliśmy akompaniament do utworu muzyki poważnej. 

Świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.